- Turista

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Budišov - památný kámen
(okres Třebíč)

/František Peštál, Našim krajem, 4, str.45 až 48, 1991/
"Některé památné kameny, které se nedočkaly našich dnů
Každý kraj má své pověsti lidové, jež se vztahují k různým památným místům, kamenům, křížům, obrázkům, božím mukám a jiným mrtvým svědkům dávné minulosti . Tyto lidové pověsti a mrtví svědkové připomínají mnohdy významné události, na než se už jinak zapomnělo.
…….
3. Památný kámen u zámku v Budišově.
Rozměry: 38 x 40 cm
Ani k tomuto kameni se zřejmě nevztahuje žádná pověst. Byl zasazen ve zdi zámecké zahrady. Zničen byl v období padesátých let při demolici části zdi zámecké zahrady. ….."

/Emil Nožička, Budišovský zpravodaj, 2, 2009/
"Navždy ztracený kámen?
Dnešní večer zakončil skvělý koncert amerického souboru v chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou. Než jsem došel na chalupu, dal jsem si jedno "točené", aby se mně dobře spalo. Jenže spánek nepřicházel. Před půlnocí jsem začal listovat v brožurce Naším krajem roč. 1991, číslo 4 (vydalo muzeum Třebíč). Pan František Peštál zde popisuje čtyři památné kameny, které se ztratily. Zaujal mě obrázek č. 3 na
str. 47 od akademického malíře Josefa Kremláčka. Byl k němu text:
"Památný kámen u zámku v Budišově. Rozměry 38×40 cm. Ani k tomuto kameni se zřejmě nevztahuje žádná pověst. Byl zasazen ve zdi zámecké zahrady. Zničen byl v období padesátých let při demolici části zdi zámecké zahrady".
Hned následující den jsem vyhledal Frantu. U něj jsem viděl originál kresby, kterou pořídil jeho táta. Nachází se v černém notýsku a je u ní datum 5/IX. 1933. Podle této kresby jej maloval Josef Kremláček. Franta kámen neviděl, ale podle vyobrazení na něm si myslí, že zde mohlo dojít k sexuálnímu deliktu (vraždě)? Kámen nebyl nijak velký, nádherné, originální tesání. Kam se poděl? Ví o něm někdo? Najde se?
Byl jsem zvědavý, jak budou na obrázek reagovat někteří lidé. Zde je zachyceno několik bezprostředních reakcí: Starosta obce, pan F. D. řekl pouze jedno slovo "Däniken". Zdálo se mu, že je na obrázku něco mimozemského?
Paní Marta M.: "No, to musí být hodně staré. Ta postava, to je muž, ostatní si nedovolím posoudit. To zjednodušení, to musí sahat až do středověku…"
Manželé Š.: "To je úžasné." - A hned ukazovali v historicko-umělecké literatuře podobná zobrazení.
Milan V.: "To se dá zařadit od neolitu až po současnost. Podobně by to namaloval prvňáček. Postava vytváří kříž. Je to kámen, který má příběh".
František G.: "To je jako kresba australského domorodce. Chlap s camprdlíkem, ale mohl by to být také kříž a vedle kříže ženské lůno".
Moc jsem stál o názor pana B. Mikuláška z Velkého Meziříčí. Tak dlouho jsem se ho chystal v muzeu navštívit, až bylo pozdě! Natvrdo platí přísloví - co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra.
Radek Z.: "Já si ten kámen pamatuji. Jako kluk jsme sem jezdili na chatu. Abych určil místo, kde kámen byl, to bych tam musel stát.
Karel P.: Já jsem se během vernisáže vyptával a jeden z kamarádů, který dřív na zámku bydlel, si mlhavě pamatoval, že jim o tomto kameni vypravoval pan učitel J. Špak". Vzpomene si ještě někdo z pamětníků?
Hodně bylo řečeno. Dívám se na obrázek. Nevyjasněný je nástroj vpravo nahoře. Nástroj smrtící? Objekt vlevo dole se zdá jasný. Jako odrostlejší školáci jsme ho malovali trochu hranatější.
Viděl jsem na 2500 obrázků a malůvek kamenů. Ani na jednom se tento motiv neobjevil. Zde na Třebíčsku se jedná už o třetí kámen s tímto motivem. Také by mě nenapadlo v "postavě" vidět kříž. Přitom podobně tesané kříže s rozštěpeným kůlem jsou běžné. Ale co ten přívěšek v rozkroku? …"

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky