- Turista

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Trnava - křížový kámen
(okres Třebíč)


/František Hrůza, Třebíč, 1984/
"Trnava u Třebíče / Morava / :
Mezník s vytesaným obecným křížem a pod levým ramenem kříže ruka s roztaženými prsty: značí "stůj, až sem a dál ne". "


František Hrůza, Třebíč, 1984


František Peštál, st., 1942


/Emil Nožička, Trnava - křížový kámen s vytesanou rukou, Budišovský zpravodaj, 2, 2010/
"…Asi před třemi roky se mně dostala do rukou dost nekvalitní kopie obrázku tohoto křížového kamene. Fotografii zaslal do Aše, kde tyto drobné kamenné památky registrují, pan Hrůza z Třebíče. Pod fotografií byl text: Trnava u Třebíče (Morava): Mezník s vytesaným obecným křížem a pod levým ramenem kříže ruka s roztaženými prsty značí: ,,Stůj, až sem a dál ne."
Vyvinul jsem enormní zájem získat o tomto trnavském kamenu co nejvíce informací. Ptal jsem se starosty, kronikářky, amatérského historika, chlapů v hospůdce, stále stejná odpověď: ,,Nic o tomto kamenu nevíme." Povzbudil mě bývalý kolega z práce, který tvrdil, že mu kámen ukázal jeho děda.
Silný impuls přišel s originální fotografií, kterou pořídil pan František Peštál st. Na její zadní straně je tužkou připsáno ,,Jižně Trnavy". To byla cenná zpráva. A když jsem získal další informaci z notýsku, kde si p. Peštál zapisoval své zážitky, pustil jsem se do systematického hledání. Ten zápis zněl: ,,Ačkoliv již mnoho roků chodím starou vozní cestou bočící z velkomeziříčské silnice (U obrázku) do Přeckova, nepovšiml jsem si dosud nikdy starého křížového kamene. Až 10. 11. 1942 povšimla si tohoto, když šli jsme na trnky, maminka. Kámen nachází se v mezi po levé straně vůbec nepoužívané části cesty (jdeme-li do Přeckova) nedaleko nové silnice Trnava-Budíkovice." Jaká jsem měl fakta? ,,U obrázku" se říká v Třebíči u pekárny. ,,Už tenkrát nepoužívaná část cesty," zpráva je z roku 1942. Co znamenalo pro pana Peštála ,,nedaleko silnice," když vím, že pro něj nebyl problém za den ujít padesát kilometrů? Těch otázek bylo mnoho.
Možnost vypátrání kamene téměř nulová. Přesto jsem to zkusil. Motivovalo mě heslo: Naděje umírá poslední. Neúspěšných cest jsem nelitoval, konec konců ani dnes se nezadařilo.
Dostal jsem se až do Trnavy. Zde jsem zazvonil na pana Š. Byl to poslední tip, na koho se ještě obrátit. Nevěděl. Nevěděl ani jeho starší soused, pan C. (přes 80 let), kterého mi doporučil. Ten byl velice ochotný, do debaty se přidala i jeho žena. Vysvětlili mi, že ta stará cesta vedla kolem kapličky, která stojí těsně u křižovatky na průtahu. ,,U obrázku" se říká v místech, kde stará silnice mostkem přechází potůček,
který napájí rybník Opatůvku. Uvědomil jsem si svoji chybu. Zaměnil jsem místa stejného názvu. Mohl jsem si ušetřit spoustu času při hledání. Manželé vzpomínali na dětská léta.,, To když do Trnavy přijeli cikáni, tak se vždycky ulágrovali na plošince u kostela. To se ale nelíbilo našemu starostovi, tak je poslal k ,,Obrázku", kde byla podobná plocha. My jsme tenkrát chodili do Třebíče pěšky a měli jsme velký strach jít kolem, když tam cikáni tábořili. Tu starou cestu jsme se ženou prošli minulý rok, ale o žádném památném kamenu tam nevíme. To je zajímavé, musíme tam co nejdřív vyrazit a pomoct vám hledat. Ten lesík u obce patřil a znovu zase patří rodině Š. Zkuste se zeptat ještě tam. Bydlí na konci této ulice".
Moc už se mně vracet nechtělo, ale nakonec jsem se otočil a přišlo třetí zvonění. Pan Š. mě doslova uzemnil. Při pohledu na starou fotografii prohlásil: ,,Ten kámen znám, kříž a ruka." Rozzářil jsem se jak meteor. Bohužel jsem dopadl stejně. Pan Š. pokračoval: ,,Kámen stál támhle za tím lesíkem, kousek do kopce, v asi jeden a půl metru hlubokém úvozu. Často jsme si tam s kamarády hrávali. Pak jsem šel do učení a najednou byl úvoz, kterým vedla stará pěší cesta zavezen kamením a hlínou. Bylo to v rámci akce scelování pozemků." Spočítal jsem si, že ještě koncem padesátých let tam tento kámen stál.
Domů jsem se vracel jak spráskaný pes. Naděje na nalezení této kamenné památky umřela. Už se asi nikdy nedozvíme, jestli kámen odpočívá v zemi, nebo v tarasu nějaké zahrádky. …"

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky