Budišov - Turista

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Budišov

0687  Budišov (okres Třebíč)

Rozměry:
  94 x 55 x 27 cm

Popis:  
Jedná se o kámen s berličkovým křížem. V roce 1997 byl kámen "přemístěn" na dvůr jednoho přespolního občana, po výzvě Police ČR byl křížový kámen vrácen na svoje původní místo.

Pověst - historie:
Asi v polovině 18. století šel touto stezkou řezník, který koupil býka a vedl jej na provaze do Budišova. Býk se rozzuřil a na tomto místě řezníka udupal. Ještě se traduje druhá varianta. V ní se hovoří, že řezník byl zabit jiným mužem, právě kvůli býkovi, kterého vedl.


/Alois Franz, Fig.85 Budischau-Oslau,  Mittheilungen der k. k. Central-Commission, Alte Steinkreuze und Kreuzsteine in Mähren, Wien, 1899 /

/J.Jordán, Třebíč/
Kámen mezi Budišovem a Oslavou
Nachází se asi 2 km od silnice z Budišova na Kamennou, cca 300 m od rozcestníku v lese. Položen do svahu. Na kameni kříž se rozšířenými konci ramen. Reliéf vystupuje asi 2 cm.
Rozměry: výška 86 cm, šířka 54 cm a tloušťka 25cm.
Fotografoval Josef Jordán, junior, v létě 1998

/Josef Mikulášek, Smírčí kameny, Budišovský zpravodaj, 4, 2005/
"… Další smírčí kámen je při modře značené turistické stezce z Budišova do Oslavy v katastru obce Klementice. Kámen měří 94×55×27 cm, má na sobě reliéf dvouramenného patriarchálního kříže. Podle pověsti připomíná smrt řezníka, kterého rozšlapal a roztrhal splašený býk, když ho tudy vedl z trhu. Podle druhé verze pověsti byl prý řezník zabit právě kvůli býkovi a býk mu byl zcizen. Celá tato událost se měla odehrát asi v 18. století."

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky