Chlístov - Turista

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Chlístov

2103  Chlístov (okres Třebíč)

Rozměry:
 82 x 53 x 20 cm

Popis:
Na kamenu je reliéf tlapatého kříže a kola.

Pověst - historie:
/E.Nožička a další, Památné kameny a pověsti na Třebíčsku, 2010/
"Chlístov
….
Neměli vždy sedláci pro práci na poli nebo v lese jenom koně, také krávy musely tahat vůz. Byly ale velmi pomalé - však bývalo také na všechno času. Mají ale jednu nemilou vlastnost, že se špatně ovládají, má se respektovat jejich pomalá chůze a ani na pomáhání bičem nejsou krávy zvyklé  a mohou se plašit.
Ne jinak tomu bylo onoho dne, kdy sedlák svážel povozem dřevo z "Kobylí Hlavy" na svůj statek. Šel pomalu vedle povozu, držel opratě zamotané na zápěstí. V druhé ruce držel bič a krávy s ním pořádně přetáhl, aby šli rychleji. Krávy se lekly a splašily, sedlák na ně křičel, ale ty na povely nedaly a "letěli" po cestě jako šílené. Sedlák byl smýkán, protože nemohl opratě pustit, byl potlučený a z ran mu tekla krev, která se mísila se špinavou vodou kaluží. Na dovršení všeho zlého se povoz na sedláka převrátil a on pod ním nalezl. Smrt. Místní lidé měli sedláka rádi a rozhodli se, že mu postaví na místě neštěstí upravený kámen s vytesaným křížem a kolem.
Mohlo se zde stát i tohle: Asi sto metrů od kamene v č.p.16 býval zájezdní hostinec. Podle vyprávění pana Novotného, ten dotyčný pán v kočáře usnul a vypadl pod kola vozu. Prý to musel být nějaký urozený pán, protože obyčejnému kočímu by nestavěli takový kámen, na kterém ještě stál masivní dřevěný kříž s plechovým tělem Krista.  Zaznamenala paní K.B., narozená 1936 v Hlístově. "

/info H.Jordánová, 2011/
V místě,kde stojí tento kámen se převrátil vůz na sedláka (proto v pravé části kolo s 5 loukotěmi) a tento vyvázl životem. Nechal udělat tento kámen jako připomínku a zároveň poděkování za štěstí,které ho potkalo.
Je to jeden z mála kamenů, který je připomínkou šťastné události.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky