Cidlina-2346 - Turista

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Cidlina-2346

2346  Cidlina (okres Třebíč)

Rozměry:
 
79,5 x 49 x 11,5-16  cm

Popis:  ?

Pověst - historie:
Ke kameni se váže pověst o smrti formana Vlacha, který vezl z Vídně do Lipska koření. Když projížděl místem, kde nyní kámen stojí, vystřelil poblíž myslivec. Formanovi se splašili koně, vůz se převrátil a forman pod ním zahynul.

/www.cidlina.eu/
"Kámen s křížem u "Vlacha" v lese za Cidlinou
Dokud nebyla císařská silnice, nyní zvaná "státní", vedla cesta kudy formani neustále jezdívali kolem Cidliny z jižní strany. Podnes tomu nasvědčují ještě dva vývozy v lese za Novákovým kopečkem.

 Sám Komenský, který mapu země Moravské nakreslil, tuto cestu vede od Cidliny k Jaroměřicím a pak ji stáčí k Moravským Budějovicím.
I stalo se, před dávným časem, jel touto cestou jeden forman, který se jmenoval Vlach. Vezl na fůře koření z Vídně do Lipska a zároveň něco balíků, které skládal různým obchodníkům v městech a zase jiné přikládal. Když přijel do těch míst, kde kámen s křížem teď stojí, hajný v blízkosti vystřelil. Koně se mu splašili a vůz vjel pravými koly na mez zrovna v tu chvíli kdy se sehnul pro opratě, vůz se na něho převrhnul i s nákladem.

Než se lidé seběhli a tu tíhu z něho odstranili, byl již mrtev. Že byl jiného náboženství, pochovali jej na tom místě vedle cesty, jak bývalo za našich časů zvykem. Na velkém kameně obdélníkovém vydlabali podobu kříže a vsadili mu jej zbožní naši předkové na jeho hrob.
Všichni lidé mají tento kámen ve vážnosti, jen jednou se stalo, že jej jeden pasák menším kamenem rohy u něj otloukl. Byl to Filip Antonín z Opatova, který sloužil u Trojanů v Cidlině čís.10. jen z rozpustilosti to udělal.
Ještě nezmizela úcta této památky z čehož se dá souditi, že jest kříž na kameně pěkným bílým vápnem natřen a často leží kytička upravená z různých kvítek u kamene. Zajisté když jest vzpomínáno na natření kříže a položení kvítek, pak také si při tom vzpomene a za duši zde odpočívajícího Vlacha se alespoň kratičce pomodlí."

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky