- Turista

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Přeckov - nápis na kamenném bloku
(okres Třebíč)

Popis:
Jedná se o větší kamenný blok, na kterém je vytesán text:
......................CELO.........LADISLAV
...................JAMRICH.........FEHÉR  
.......................1965   
..................................HUBICE        
..................................DUN. STREDA

Historie:
Kolem nás jsou mlčenliví svědci nedávné historie, historie větší i té menší, ale zato nám bližší.
Před nedávnem jsem začal si tyto drobné památky vyhledávat a zjišťovat něco kolem jejich historie z pohledu naprostého laika.
Při svém putování jsem se vydal do okolí obce Přeckova. V okolí obce lze z drobných památek nalézt např. kolomazné kameny i tzv."myší uši", což jsou pozůstatky po práci kameníků (štípání kamene). Též lze nalézt na jednom větším kamenné bloku vytesaný nápis, který jsem na poprvé celý nerozluštil. Z celého nápisu byly pro mne čitelné jména, rok a nápis HUBICE.
Nejprve jsem nevěděl kde začít hledat něco k historii nápisu, ale napadlo mne, že text HUBICE bude asi název obce. Ano, obec Hubice nalezneme na Slovensku, okres Dunajská Streda.

Vyhledal jsem si kontakt na zastupitelé obce Hubice a zkusil je poprosit o pomoc s vyřešením hádanky. Odepsal mi starosta obce Hubice pán Štefan Radics
"Som starostom obce Hubice. So veľmi rád, že ste nás oslovil s týmto  " objavom ". Áno  Celo / Celestin /Jamrich a nebožtík Ladislav Fehér boli občanmi našej obci. Ten ďaľší nápis má byť určite Dunajská Streda - náš okres. Pán Jamrich nar. v roku 1942 ešte žije tu v Hubiciach a teší sa dobrému zdraviu. Pán Ladislav Fehér nar. v roku 1941, zomrel viac ako pred piatimi rokmi."Po této informaci jsem se vydal zpět ke kamenu a černým uhlem jsem obtáhl text a zde je výsledek.


Z další korespondence jsem se dozvěděl:
"Treba vedieť, že v Hubiciach bol veľký Štatny majetok, ktorý vždy prvý začal žatvu v vtedajšej spoločnej republike ČSR. K nám prichádzali na pomoc konbajny aj z ČR a potom naše konbajny odchádzali pracovať do celej ČSR.
Po ukončení žatvy v Hubiciach sa konbajny vydali na dlhú cestu. V tom roku svoju púť začali vo Vajnoroch /teraz je to súčasť Bratislavy/ potom na poli na Morave  pri Brne. Väčšina konbajnistov sa potom vrátili domov, ale oni išli ďalej do Petruvek okr. Třebíč. Čiže oni boli ubytovaní v Petruvkách. Kým p. Fehér pracoval na kombajne p. Jamrich vytesal obyčajným tesákom tento nápis.
Spomína si, že to bola malá obec a na námestí bola reštaurácia u Šedího. Boli tam veľmi milí ľudia.
Pani Fehérová spomínala, že jej nebohý manžel veľmi rád chodil na žatvu do ČR. Spomínala, že jej manžel spolu s Celom Jamrichom vytesávali svoje mená aj na iných miestách a čakali kto sa im ozve. Žiaľ prvý ste boli vy, ale až po smrti p. Fehéra. Podľa p. Fehérovej si spomína, že jej manžel povedal, že v okrese Třebíč bolo na poli veľa skál. "

Tak toto je celý příběh jedné drobné památky, kterou lze nalézt poblíž obce Přeckov.

A zde Vám představuji autora nápisu pana Celestina Jamricha, kterému touto cestou přeji hodně zdraví a radosti v dalším životě.

Foto 2009

Touto cestou též děkuji starostovi obce Hubice, okres Dunajská Streda, Slovensko, panu Štefanovi Radicsovi, za zprostředkování kontaktu s pani Fehérovou a panem Celestinem Jamrichem.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky