- Turista

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Přeckov - pamětní místo /nápis/
(okres Třebíč)


Popis:
Jedná se větší kamenný blok, na kterém je negativně vytesán symbol, snad jakého si kamenického nástroje a vpravo vedle tohoto symbolu je vytesáno vročení 1872. Vlevo od symbolu je vytesána značka mistra kamenického, jejíž obdobu lze najít v dalších nedalekých lokalitách, kde jsou do dnes jasně patrné místa po činnosti kameníků, tzv. "myší uši". Vlevo od kamenické značky je vytesán kosočtverec, symbol ženství. Nevím, zda-li se jedná o souvislost s tímto nápisem (místem) nebo se jedná o vandalství.
Pán E.Nožička našel kámen poblíž Hodova, na kterém je vytesán kříž a symbol ženství.(kosočtverec s důlkem uprostřed). Průvodcem mu byla pověst, kde se pojednává o místě narození dítěte, tzv. "kámen zrození".

Pověst - historie:
Co se asi událo na tom to místě? Proč někomu stálo zato zde zaznamenat památku na nějakou událost?
Zdejší místa mající stopy po kamenické činnosti spojuji se získáváním (štípáním) kamene, ale o vlastním využití takto získaného kamene zatím nic bližšího nevím. Využití při přípravě stavby železnice?


/dle Zpravodaje Rudíkov, podzim, 2008/
"….OKÉNKO DO MINULOSTI
V roce 1886 byl Rudíkov napojen na nově postavenou železniční dráhu Studenec - Velké Meziříčí. Železnice měla nebývalou důležitost. Původně měla vést kolem Rudíkova avšak radní kvůli zabrání dobrých polí a kvůli obavám z jisker a zapálení obce s tímto projektem nesouhlasili. Stavbu prováděla firma Hýbl a Ságr za účasti italských odborníků."

Možná kamenická značka a možný symbol kamenického nářadíObdobná kamenická značka z ostatních lokalit poblíž obce Přeckov

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky