Třebíč - Turista

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Třebíč

0860  Třebíč (okres Třebíč)

Rozměry:
 72 x 54 x 13-22 cm

Popis:
Na kameni je reliéf latinského kříže.

Pověst - historie:
/František Přikryl, S.S. Cyrill a Method v památkách starožitných na Moravě a ve Slezsku., str.145, 1907/
"2. Z Vel. Meziříčí k Dačicím
Přímá cesta k nejbližší památce cyrillo-metodějské u Třebíče vede po nynější silnici na Oslavice, Oslavičky, Rudíkov, Trnavu a Pozoučov; avšak dvě kapličky, k nímž podnes připíná se podání o sv. Cyrillu a Methodu, ukazují, že se na Třebíč ubírali obloukem přes Uhřinov, Měřín, Benetice, Rudíkov, Trnavu a Pozoučov.
……
Na obrázku za tím křížem {v předchozím textu je zmínka o křížovém kamenu "Baba"} vidět silnici z Vel. Meziříčí do Třebíče, o 100 m. nížeji položeného. Nedaleko prvních domů, v pravo u silnice, spatřil jsem křížový kámen zrovna takové podoby, jakou má Naloučanský u hřbitovní zdi. …."/


/František Přikryl, Památky sv. Cyrila a Metoda, str.24, 1933/
"3. Růžice památek kolem Vlehradska
….
V Třebíči přichází silnice přes kopec Baba a u cesty stojí stesaná Baba na kříž cyrilometodějský 110 cm vysoký a v ramenech 59 cm široký.
S kopce je pěkný výhled na město v údolí a okolí. U prvních domů vpravo silnice stojí křížový kámen. …."


/J.F.Svoboda, Památné kameny na moravském Horácku, Věstník Československého zemědělského musea, roč.X, č.38, str.72, 1937/
"… U Třebíče nedaleko prvních domů vpravo u silnice k Vel.Meziříčí býval kámen s křížem, který při poslední úpravě silnice zmizel. ……"

/František Hrůza, rukopis, Třebíč, 1984/
"Třebíč - zámecká zahrada:
Kámen s dvojitým tesaným patriarchálním křížem."Fotografie z rukopisu Františka Hrůzy, Třebíč, 1984

/Josef Jordán, rukopis, Třebíč, 198?/
"Kámen ležící v parku třebíčského zámku je obdélníkového tvaru nahoře zakulacen, pečlivě opracován. Na lícní straně je v reliéfu dvojitý pravoslavný kříž vystupující asi 1 cm nad povrch.
Kde bylo původní stanoviště se mi nepodařilo zjistit avšak znám dvě verze.
První uvádí, že stál jižně od Třebíče na místě kde stojí nová poliklinika. Tedy na dnešní Vltavínské ulici. Při hloubení základů této budovy byl převezen techn. službou města třebíče do zámku.
Druhá verze je, že kámen byl v objektu kapucínského kláštera na bývalém hřbitově Českých bratří. Při stavbě zimního stadiónu by l převezen do zámku.
Rozměry: celková délka 80 cm, šířka 55 cm a síla asi 20 cm. "

Náčrt kamene z rukopisu J.Jordána

/E.Nožička, Třebíč, 2011/
"Kámen stával v místech dnešní křižovatky u hotelu Atom, při úpravě této křižovatky (před rokem 1937 - dle J.F.Svobody), byl kámen přemístěn do zahrady zámku a následně na dnešní místo. Je záměr kámen vrátit do míst, kde měl původní místo."

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky